100 let ČR – oslavy a pozdravy z Austrálie od Josefa Chromého

16. 11. 2018

AKTIVITY SPOJENÉ S ČESKOU REPUBLIKOU

Tree of Liberty (Strom svobody)

V sobotu 13. října jsem v Restauraci Josef Chromy Wines v Austrálii – Tasmánii zasadil LÍPU SVOBODY k příležitosti stého výročí založení Československa. Akce byla zorganizována honorárním konzulem z Hobartu Milenou Mills a dalšími členy česko-slovenské komunity na Tasmanii. Celkem se sešlo okolo 90-ti Čechů a Slováků a akci svou návštěvou a proslovem poctila i generální guvernérka Tasmanie prof. Kate Warner. Spolu s ostatními členy rodiny jsme velice hrdí, že mně bylo umožněno zasadit Lípu Svobody hned vedle mé Restaurace ve vinařství Josef Chromy. Po ceremoniálu následoval oběd připravený naším krajanem Honzou Sedlákem (typicky české menu: hovězí vývar, knedlo – zelo – vepřo, či kachna). Zábava se protáhla do pozdních hodin a celkově se jednalo o vydařený den, kterého se zúčastnila velká většina Čechů žijících v Tasmanii.

O události informovaly místní noviny Examiner (jeden ze tří nejstarších australských novinových deníků) v článku: „Zasazení Stromu Svobody na vinicích Josefa Chromého jako připomínka československé svrchovanosti.“

Plaketa nainstalovaná k příležitosti zasazení Stromu Svobody.

Examiner: „Tree of liberty planted at Josef Chromy Wines to mark Czechoslovakian independence“

Zasazení Lípy Svobody. Foto zleva: honorární konzul Milena Mills; generální konzul Hana Flanderova, Josef Chromy, generální guvernérka Tasmanie prof. Kate Warner s manželem a poslancem Renne Hidding.  V krojích australské vnučky honorární konzulky Mileny Mills.

Foto Josefa Chomého a členů rodiny pocházejících z ČR. Zprava: Josef Chromy ze Žďáru nad Sázavou, Jan Pešl a Markéta Glacova původem z  Brna a Vracova, dále Petr Kříž a Pavel Černík také ze Žďáru nad Sázavou. V krojích australské vnučky honorární konzulky Mileny Mills.

Recepce na ambasádě České republiky v Canberre k příležitosti oslav stého výročí československé nezávislosti

Česká ambasáda v Canberre pořádala v pondělí 29. října oficiální recepci k oslavě stého výročí československé nezávislosti. Tuto recepci Josef Chromý podpořil darem symbolických 100 lahví různých druhů vín z produkce vinařství Josef Chromy, které se na recepci servírovaly společně s víny slovenskými, českým pivem a tradiční pražskou šunkou. Recepce se zúčastnilo přes 250 hostů, mezi nimi několik desítek ambasadorů z dalších zemí zastoupených v Canberre, také mnoho bývalých a současných australských politiků a nespočet zástupců česko-slovenských organizací z celé Austrálie.

Děkovný dopis od českého ambasadora Martina Pohla za mou podporu této oficiální akce.

Celý svůj život jsem hrdý na své české kořeny, vždy jsem se snažil šířit dobré jméno České republiky v Austrálii i ve světě a byl jsem za to několikrát vyznamenán jak Senátem ČR, tak i Ministerstvem zahraničních věcí cenou Gratias Agit.  Ještě více mě však těší, že mohu  reprezentovat dobré jméno mého rodného města Žďáru nad Sázavou, a proto bych  ještě jednou rád vyjádřil vděčnost za to, že mi město udělilo v roce 2014 čestné občanství, které mám vystavené na prominentním místě ve své kanceláři.

Šumné Stopy – připravovaný dokument ČT

Předminulý týden zde štáb z České televize natáčel dokument o Češích žijících v Tasmanii. V televizi by se měl objevit někdy v průběhu roku 2019.

NOVINKY Z JOSEF CHROMY GROUP

Gorge Hotel

Před 18 měsíci jsem vedle zrenovovaného parku Penny Royal koupil areál skládající se z menší hospůdky s pár hostinskými pokoji a obytnými jednotkami, s restaurací, čerpací stanicí a parkovištěm. Areál má ideální polohu velice blízko k centru Launcestonu v krásné lokalitě na březích řeky Tamary a kousek od nádherné přírodní památky Cataract Gorge. Vzhledem  k  nedostatku  ubytovacích  kapacit v  Launcestonu  zde  plánuji  postavit  nový   hotel – Gorge Hotel. Plány počítají s hotelem 4.5* se 140 pokoji, konferenčním centrem, střešním barem a stanicí lanovky vedoucí do Catarct Gorge.

Vzhledem k tomu, o jak velkou stavbu se jedná (největší hotel v Launcestonu), jsme uspořádali architektonickou soutěž, do které se zapojilo 5 architektonických studii, z nichž každá přišla se svým jedinečným konceptem.

Foto vítězného architektonického návrhu.

Nyní zpracováváme plány a dokumentaci nutnou pro získání stavebního povolení a pevně doufám, že stavba bude moci být zahájena během následujících dvou let.

Penny Royal

V roce 2013 jsem také v likvidaci koupil starý a zchátralý   zábavní park a ubytovací komplex Penny Royal v Launcestonu. Po dvou letech plánování a stavebních prací s investicí přesahující 20 miliónu australských dolarů jsme znovu otevřeli brány tohoto parku v březnu 2016. 

V komplexu se nyní nachází ubytování v kombinaci 84 motelových pokojů a apartmánů různých velikostí, 3 restaurace, bar a zábavní park, inspirovaný Tasmánskou historií počátku devatenáctého století.

Zde návštěvníci všech věkových kategorii mohou zakusit tzv. “Dark Ride” – interaktivní jízdu na lodičkách, dále horolezectví, dva lanové skluzy (zipline) a seskok z útesu. To vše v krásné atmosféře starého lomu.

Investice do pozemků

V uplynulých třech letech jsem také výrazně rozšířil investice do výstavby nových pozemků určených k výstavbě rodinných domů. V současné době máme naplánované postavit infrastrukturu a sítě pro přibližně 1000 nových pozemků v různých částech ostrova (především v okolí Launcestonu a Hobartu). V současnosti je JAC Group v tomto ohledu největším developerem v Tasmanii.

Josef Chromy Wines

Vinice a vinárna jsou nyní v provozu 12 let a stále navyšujeme produkci. S letošní úrodou budeme mít na skladech přes 1.5 milionu lahví vína a plánujeme rozšíření skladovacích kapacit, také zásadní úpravy lahvovací a etiketovací linky a nákup nové  linky na lahvování šumivých vín.

Tasmánské víno se postupně stává velice známým na celém světě, což vede k silnému nárůstu exportu.

Především tasmánské šumivé víno má už nyní pověst skoro jako pravé francouzské šampaňské. S touto věhlasností však také přišel nárůst konkurence. Když jsem s vínem začínal v roce 1994, bylo na celém ostrově pouze pár vinohradů. V průběhu posledních 10 let se však vinařský průmysl v Tasmanii posunuje kupředu mílovými kroky a každý rok narůstá počet výrobců a producentů vína.

Restaurace Josef Chromy Restaurant, která otevřela v roce 2012, se stala velice oblíbeným místem pro svatby a firemní oslavy. O víkendech, hlavně v létě, projdou restaurací a obchodem s vínem denně stovky lidí. Tento rok jsme měli tu čest hostit již druhý ročník Great Chef Series (série návštěv světově známých kuchařů), kdy na vinici sedmi chodové menu mimo jiné vařil i nejlepší australský kuchař Phil Wood, a vyvrcholením celé série byla hostina provedena Alexem Atallou, který je v současnosti nejvyhledávanějším kuchařem v Jižní Americe, a do jeho Restaurace DOM v Sao Paulu se sjíždí gurmáni z celého světa.

Loni nás návštěvou poctil Allain Passard, kuchař z nejvyhlášenější pařížské restaurace L’Arpege, ketrá se honosí třemi Michelinskými hvězdami.

Použité fotografie v původní velikosti ke stažení: „fot-100_let_CR_Australie_JCH.zip“ (54 MB)